Zasady postępowania w przypadku wystąpienia szkody w lokalu mieszkalnym
Zasady postępowania w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczeniowej w lokalu mieszkalnym
- Każda szkoda (zalanie mieszkania, pożar itp.), która wystąpiła w lokalu mieszkalnym lub użytkowym winna być niezwłocznie zgłoszona do działu administracji ZGL.
- W przypadku gdy szkoda może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi a także straty w substancji budynku należy natychmiast powiadomić o zaistniałej sytuacji odpowiednie służby (straż pożarna, pogotowie wodnokanalizacyjne, gazowe lub energetyczne).
- Po powiadomieniu administracji pracownik ZGL udaje się do miejsca wystąpienia szkody i sporządza notatkę służbowa, w której zawarta jest informacja o powstałych stratach i przyczynie wystąpienia szkody.
- W przypadku gdy za powstanie szkody odpowiedzialny jest właściciel budynku – Gmina Mikołów zostaje ona zgłoszona do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, z którym ZGL jako administrator zawarł polisę ubezpieczeniową.
- Kiedy za szkodę odpowiedzialny jest inny podmiot - użytkownik lokalu dochodzi swoich roszczeń we własnym zakresie.
- Prowadzenie dokumentacji szkody przez administratora pozwala potwierdzić przyczynę i rozmiar szkody w przypadku odszkodowania realizowanego w ramach indywidualnej polisy lokatora.
- Po wydaniu decyzji o wysokości odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe lokator może wnieść odwołanie zgodnie z obowiązującymi zasadami.
- Najkorzystniejszą formą ubezpieczenia dla lokatorów oraz właścicieli mieszkań jest indywidualna polisa ubezpieczeniowa zawarta przez najemcę lub właściciela.